Pomáháme opravit chybu v zákoně 

s neziskovou organizací In Iustitia

Problematika předsudečného násilí a skutečnosti, že ne na všechny napadené skupiny lidí pohlíží trestní zákoník stejně, je v Česku zanedbaným tématem. Proto ve spolupráci s neziskovou organizací In Iustitia vznikla kampaň, která nejen že veřejnost vzdělává o komplikovaném tématu předsudečného násilí, ale zároveň sbírá podpisy do otevřené výzvy premiéru Petru Fialovi a ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi pro to, abychom trestní zákoník společně změnili k lepšímu.

Klient

In Iustitia, o.p.s.

Rok

2023

Služby

Kreativní kampaně (TV, social media, OOH)

AV produkce

Team

Goodkin

Hofo Production

Zadání

In Iustitia se na nás obrátila s výzvou vytvořit komplexní mediální kampaň včetně televizních spotů, která zviditelní téma předsudečného násilí páchaného na LGBTQ+ lidech a na lidech se zdravotním postižením. Jejím účelem mělo být upozornit na nutnost změny v zákoníku, vzdělat veřejnost o tématu předsudečného násilí a získat podpisy pro online výzvu politickému zastoupení.

Idea

Abychom upozornili na problém v zákoníku a vynikli ve změti reklam, vytvořili jsme koncept Chyba v zákoně s výrazným prvkem glitchů nebo chyb v obraze. Glitche v našich spotech překrývají násilí, které se v nich odehrává a poukazují na skutečnost, že jde o zásadní chybu, kterou zákon přehlíží. Glitche, které působí jako chyba ve vysílání, vytrhnou diváka z pasivního sledování a upozorní na mnohem zásadnější chybu – chybu v zákoníku, kterou je třeba společně napravit. Slovní i vizuální téma chyby propojuje veškeré formáty kampaně, díky čemuž vznikla výrazná a sjednocená komunikace. 

Exekuce

Na základě vyvinutého komunikačního konceptu jsme navrhli storyboardy a dle nich vytvořili dva televizní spoty, ve kterých ukazujeme podobu předsudečného násilí. V prvním se s ním setkává slepá žena, ve druhém LGBTQ+ pár. Násilí ve spotu zakrývají glitche, a čím se stupňuje násilí, tím se stupňuje i množství chyb v obraze. Pro oba spoty jsme připravili scénář a storyboard a spolu s produkcí pak vybrali herce a zorganizovali natáčení. K hero spotům jsme připravili také 5 videí s dalšími herci, kteří vypráví příběhy skutečných obětí a edukativní video přibližující problematiku předsudečného násilí. V rámci spolupráce vznikl také web, který veřejnost v tématu vzdělává více do detailu, a který umožňuje podepsání otevřené výzvy premiérovi a ministrovi spravedlnosti. V rámci kampaně jsme připravili také online bannery, komunikaci pro sociální média a klíčové vizuály pro billboardy a CLV nebo podklady pro digitální obrazovky pro prezentaci u jednoho z mobilních operátorů.

Výsledky

Kampaň je teprve na svém začátku, byla spuštěna 1. listopadu 2023 a už za prvních pár dní nasbírala přes 470 podpisů a spoty na Youtube shlédlo přes 10 276 lidí. Podpořte iniciativu také na www.chybavzakone.cz.

Pojďme na kafe

Používáme cookies. Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom vám poskytli skvělý zážitek z webu.

Souhlasím